Jakob Dubs

Jakob Dubs (July 26, 1822 - January 13, 1879), Swiss politician.

He was elected to the Federal Council of Switzerland on July 30, 1861 and handed over office on May 28, 1872. He was affiliated to the Free Democratic Party of Switzerland. During his office time he held the following departments:

He was president of Switzerland three times in 1864, 1868 and 1870.


Predecessor: Jonas Furrer
Successor: Johann Jakob Scherer


">
" size=20>

 
 

Browse articles alphabetically:
#0">0 | #1">1 | #2">2 | #3">3 | #4">4 | #5">5 | #6">6 | #7">7 | #8">8 | #9">9 | #_">_ | #A">A | #B">B | #C">C | #D">D | #E">E | #F">F | #G">G | #H">H | #I">I | #J">J | #K">K | #L">L | #M">M | #N">N | #O">O | #P">P | #Q">Q | #R">R | #S">S | #T">T | #U">U | #V">V | #W">W | #X">X | #Y">Y | #Z">Z